به بهانه 12 بهمن

شباهت های دو شهید مدافع حرم و خادم شهید خوزستانی

به بهانه سالروز شهادت دو شهید مدافع حرم و خادم راهیان نور در عملیات آزادسازی شهر های شیعه نشین نبل و الزهرا به شباهت های این دو عزیز اشاره می کنیم.

به گزارش خبرنگار کوله بار ، اکثر شهدای مدافع حرم ایرانی یا خادم الشهید بودند ، یا رزمنده دفاع مقدس یا راوی و زائر راهیان نور ، یعنی به هر طریق با شهدای و حرکت دفاع مقدس پیوندی دارند .

برهی از این عزیزان نیز یکی از نزدیک ترین عزیزان خود را در دوران دفاع مقدس داشتند که یا شهید و یا رزمنده و یا جانباز بوده باشد . اما در این مجال بحث ما بر روی دو شهید خادم رهیان نور است که در سال 94 برای دفاع از حریم اهل البیت (ع) و آزبادسازی شهرهای شیعه نشین نبل و الزهرا راهی سوریه شدند و در 12 بهمن 94 به فیض شهادت نائل آمدند .

شهید مدافع حرم رضا عادلی

[[{"fid":"865","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید رضا عادلی"},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید رضا عادلی"}},"link_text":null,"attributes":{"alt":"شهید رضا عادلی","title":"شهید رضا عادلی","style":"height: 90px; width: 150px; border-width: 1px; border-style: solid; margin: 2px; float: right;","class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

شهید مدافع حرم رضا عادلی یک از این دو عزیز خادم راهیان نور است که سالیان زیادی در اردوگاه شهید مسعودیان به زائران شهدا در قالب نمایش رزمی فرهنگی که در آن اردوگاه برگزار می شد خدمت می کرد .

شاید هیچ کدام از آن عزیزانی که برای دیدن این نمایش می آمدند و یا حتی هم بازی های آن شهید فکرش را هم نمی کردند که روزی از میان آن گروه نمایش یک نفر شهید شود و سال های بعد با یاد آن عزیز نمایش را برگزار کنند .

همرزم رضا می گوید : رضا خیلی شوخ بود . قبلا هم در عراق در عملیات جرف الصخر حضور داشت و روحیه رزمندگی و شجاعت در رضا موج می زد . سری نترس داشت و در عین حال مثل شهدای دفاع مقدس از خود گذشته بود . وقت تقسیم پذیرایی ها خودش چیزی نمی گرفت و می گفت به بقیه بچه ها بدید . همیشه آماده رزم بود . نمی توانستی جلوی شوخی هاش بایستی و وقت شوخی کردن ما بودیم که روی زمین از شدت خنده بابت شوخ طبعی رضا ریسه می رفتیم!

وی گفت : همین رضای شوخ طبع ما دلی رقیق داشت . توی الحاضر وقت سینه زنی اشک های رضا بود که جاری بود . توی منطقه پدافندی شروع کرده بودیم به خوندن حدیث کساء که رضا اومد گفت جمع کنید برگردیم گروه بعدی بیاد . خواستم کمک کنم گفت نه تو دعا بخون من کمک می کنم . من می خواندم و رضا در حال کمک به بچه ها گریه می کرد .

شجاع و نترس بود . توی بیمارستان فرمانده گروهان ما هم کنار من افتاده بود به یکی از بچه ها گفت رضا چی شد ؟ گفتن چرا ؟ گفت به من گفت می خوام برم دورشان بزنم ! توی اوج تیر اندازی بدون ترس می خواست این کار رو انجام بده که بعد خبر شهادتش رو برامون آوردن.

 

شهید مدافع حرم محمود مراد اسکندری

[[{"fid":"866","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری"},"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری"}},"link_text":null,"attributes":{"alt":"شهید محمود مراداسکندری","title":"شهید محمود مراداسکندری","style":"height: 90px; width: 150px; border-width: 1px; border-style: solid; margin: 1px 2px; float: right;","class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

محمود تپل و دوست داشتنی بود ، استاد سلاح شناسی بود . علاوه بر این خادم بچه ها بود از تمیز کردن اسلحه بچه ها تا تنظیم سلاح های سبک و سنگین تا زدن پتو به درب ورود برای کم کردن سوز سرما تا بردن آب برای سرویس بهداشتی رزمنده ها و ... . ان چه که از محمود برام جالب توجه بود حفظ بیت المال بود . می گفت من عهد کردم تا دشمن رو ندیدم شلیک نکنم و گلوله ای را خراب نکنم . توی پدافندی بچه ها که حوصله شان سر رفته بود یک پوکه سلاح نیمه سنگین پیدا کرده بودند و هدف گذاشته بودند . بعضی ها زدند ولی محمود اصلا این کار رو نکرد .

محمود هم در نمایش رزمی فرهنگی پادگان شهید بهروز غلامی مسئول تسلیحات بود و شلیک های و انفجارات برنامه را به عهده داشت . و در اعزام دومش به سوریه شجاعانه در مقابل دشمن ایستاد و در نهایت ایشان هم در همان تاریخ 12 بهمن 94 به فیض شهادت نائل آمد.

اینقدر خدمت کرده بود به بچه ها که عنوان اوس محمود خیاط بهش داده بودند . چون هر چیزی از وسایل پارچه ای و ... بود را توی اعزام اول محمود برای بچه ها می دوخت و درست می کرد . توی این اعزام 3 تا فندک خراب پیدا کرد و از این 3 تا دو تا فندک اتمی خوب و سالم درست کرد . می گفت تا کاری رو به سرانجام نرسونم دست ازش نمی کشم.

 

شباهت این دو شهید

هر دو خادم شهید بودند و خادم راهیان نور

هر دو در نمایش رزمی فرهنگی  راهیان نور در خوزستان مشغول بودند

هر دو خوزستانی بودند

هر دو خواهران دم بخت در منزل داشتند و رفتند

هر دو نان آور خانواده بودند

هر دو یک برادر داشتند

هر دو خادم رزمنده ها بودند

هر دو فرمانده دسته بودند

هر دو اعزام دومشان بود برای مدافع حرمی

هر دو در عملیات قبلیشان موفق و پیروز خارج شده بودند

هر دو شوخ طبع بودند

هر دو اهل خیر و کمک به نیازمندان بودند

هر دو گفته بودند برگردیم ازدواج می کنیم

هر دو متولد اهواز بودند ولی اصلاتا شهرستانی بودند محمود شوشتری و رضا باغملکی بود

هر دو در یک روز و در یک عملیات و در یک مکان به شهادت رسیدند .

هر دو گویا از ناحیه سر به فیض شهادت رسیدند

هر دو در یک گروهان بودند

هر دو بسیجی بودند

هر دو در سیر مراحل جذب به سپاه بودند

و الان هر دو در بهشت برین اند و ما جامانده ایم از این رفقای هم رزم .

[[{"fid":"867","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی"},"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی"}},"link_text":null,"attributes":{"alt":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","title":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","style":"height: 120px; width: 200px; border-width: 2px; border-style: solid; margin: 1px;","class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]  [[{"fid":"868","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی"},"type":"media","field_deltas":{"4":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی"}},"link_text":null,"attributes":{"alt":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","title":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","style":"height: 120px; width: 200px; border-width: 2px; border-style: solid; margin: 1px;","class":"media-element file-default","data-delta":"4"}}]]  [[{"fid":"869","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی"},"type":"media","field_deltas":{"5":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی"}},"link_text":null,"attributes":{"alt":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","title":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","style":"height: 120px; width: 200px; border-width: 2px; border-style: solid; margin: 1px;","class":"media-element file-default","data-delta":"5"}}]]

[[{"fid":"870","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی"},"type":"media","field_deltas":{"6":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی"}},"link_text":null,"attributes":{"alt":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","title":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","style":"height: 120px; width: 200px; border-width: 2px; border-style: solid; margin: 1px;","class":"media-element file-default","data-delta":"6"}}]]  [[{"fid":"871","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی"},"type":"media","field_deltas":{"7":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی"}},"link_text":null,"attributes":{"alt":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","title":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","style":"height: 120px; width: 200px; border-width: 2px; border-style: solid; margin: 1px;","class":"media-element file-default","data-delta":"7"}}]] [[{"fid":"872","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی"},"type":"media","field_deltas":{"8":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی"}},"link_text":null,"attributes":{"alt":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","title":"شهید محمود مراداسکندری و شهید رضا عادلی","style":"height: 120px; width: 200px; border-width: 1px; border-style: solid; margin: 1px;","class":"media-element file-default","data-delta":"8"}}]]

https://khouzestan.koolebar.ir/node/727

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کپچا
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)