حاج حمید تقوی فر

فرمانده ای گمنام در ایران ، محبوب در عراق / شهید :می خواستم آخرین کاروان راهیان نورم را ببرم !

سردار شهید حاج حمید تقوی‌فر فرمانده ایرانی ، راوی دفاع مقدس و موسس حشد الشعبی عراق بود که مردم عراق به پاس مجاهدت های این مرد بزرگ چهارمین سالگرد او را با عظمت برگزار کردند .

سردار شهید حاج حمید تقوی‌فر دی‌ماه سال ۱۳۹۳ در جریان مقابله با تروریست‌های تکفیری داعش در شهر عزیزبلد عراق به شهادت رسید. این فرمانده ایرانی از مؤسسان حشد الشعبی (بسیج مردمی) در این کشور بود.

به گزارش خبرنگار کوله بار خوزستان ، سردار حاج حمید تقوی‌فر یکی از فرماندهان اطلاعات و عملیات دوران هشت سال دفاع مقدس است. صرف نظر از نبوغ نظامی و شیوه فرماندهی و مدیرتی که این فرمانده ایرانی در جبهه داشته است؛ آنچه که موجب شده تا او به عنوان یک مجاهد نستوه معرفی شود، گمنامی‌اش پس از سال‌ها جهاد و مبارزه است.

سردار شهید حاج حمید تقوی‌فر بیشتر از آنکه در کشور ایران شناخته شده باشد در قلب ملت عراق جای دارد. تا جایی که اقشار مختلف عراق در چهار سال گذشته برای گرامیداشت مقام این فرمانده ایرانی شهید سنگ تمام گذاشته‌اند. تولید آثار متعدد فرهنگی هنری از قبیل نمایشنامه، کتاب، موسیقی و سرود، احداث بارگاه در محل شهادت، و حتی نامگذاری برخی از اماکن در این کشور بخشی از نماد ارادت مردم عراق به حاج حمید تقوی‌فر است.

سردار شهید حاج حمید تقوی‌فر دی‌ماه سال ۱۳۹۳ در جریان مقابله با تروریست‌های تکفیری داعش در شهر «عزیزبلد» عراق به شهادت رسید. این فرمانده ایرانی از مؤسسان حشد الشعبی (بسیج مردمی) در این کشور بود. این فرمانده دوران دفاع مقدس به توصیه سرلشکر حاج قاسم سلیمانی فرمانده محور سامرا را بر عهده گرفت. «سردار سامرا» و «ابا مریم» از القاب حاج حمید تقوی فر است.

اخیراً چهارمین سالگرد شهادتش در دانشگاه بغداد برگزار شد. در این مراسم سردار ایرج مسجدی سفیر ایران در کشور عراق بیان کرد: شهید حاج حمید تقوی فر افتخار ملت ایران و عراق است چرا که از برکت جانفشانی شهدا است که اکنون فرزندان ما به دانشگاه و مدرسه می‌روند. تا تحصیل کنند. آنها برای ما امنیت آفریده‌اند.

وی افزود: شهید تقوی جان خود را تقدیم ملت عراق و جمهوری اسلامی ایران کرد. و برای اهتزار پرچم اسلام و دفاع از ملت عراق خونش به زمین ریخت. از همین رو یکی از وظایف اصلی ما احترام به مقام شهید و خانواده آنها است.

این فرمانده دوران دفاع مقدس با اشاره به آشنایی ۳۰ ساله‌اش با شهید تقوی‌فر توضیح داد: همه شما شهید تقوی فر را می‌شناسید و این که او چه شخصیتی داشته است. حاج حمید تقوی فر کسی است که در منطقه عزیز بلد در راه مبارزه با گروه تروریستی داعش به شهادت رسید. او یک فرمانده یا رزمنده عادی نبود. حاج حمید فرمانده بزرگ سپاه انقلاب اسلامی بود. و خدمت به مردم را سرلوحه خودش قرار داده بود و دفاع از مسلمین از اهداف مهم خودش می‌دانست. او خانه‌اش را ترک کرد و در جبهه‌ها با داعش به جنگ پرداخت. او یک فرمانده عالی عملیات و اطلاعات بود. حاج حمید پدرش به شهادت رسیده بود همچنین برادرش نیز جزو شهدا است اما هیچگاه در این رابطه سخنی به میان نیاورد.

سردار مسجدی افزود: مجاهد نستوه شهید تقوی‌فر انسانی مخلص بود که برای عملیات در مقابل تروریست‌ها برنامه‌ریزی داشت او استادی بزرگ بود. که به عنوان یک انسان بی‌نام و نشان در جبهه شرکت کرد و در کنار برادران عزیز سرایای خراسانی با داعش مبارزه کرد و تجربه‌های خودش را در اختیار عراقی‌ها قرار داد.

[[{"fid":"886","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید تقوی فر","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید تقوی فر"},"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید تقوی فر","field_file_image_title_text[und][0][value]":"شهید تقوی فر"}},"link_text":null,"attributes":{"alt":"شهید تقوی فر","title":"شهید تقوی فر","style":"height: 386px; width: 645px; border-width: 1px; border-style: solid; margin: 1px;","class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور عراق توضیح داد: حاج حمید تقوی‌فر انسانی بسیار متواضع بود و دنبال نام ونشان بود اکنون پس از شهادتش است که می‌توانیم بیشتر او را بشناسیم چرا که در جای خودش را معرفی نمی‌کرد. شهید تقوی فر افتخار ملت ایران و عراق است. شهدای جمهوری اسلامی ایران که در عراق به شهادت رسیده‌اند انگشت شمار هستند. اما شهدای عراقی هزاران نفر هستند اجر آنها نزد خداوند است و ما باید به آنها احترام بگذاریم.

[[{"fid":"885","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید تقوی فر","field_file_image_title_text[und][0][value]":"تندیس شهید تقوی فر"},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"شهید تقوی فر","field_file_image_title_text[und][0][value]":"تندیس شهید تقوی فر"}},"link_text":null,"attributes":{"alt":"شهید تقوی فر","title":"تندیس شهید تقوی فر","style":"height: 451px; width: 640px; border-width: 1px; border-style: solid; margin: 1px;","class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

در بخش دیگر این مراسم، پروین مرادی همسر شهید حاج حمید تقوی‌فر بیان کرد: یکی از ویژگی‌های حاج حمید این است که او بسیار به فکر محرومین بود. اگرچه می‌توانستیم در مناطق خوب شهر زندگی کنیم اما معتقد بود که ما باید بتوانیم با ساده‌زیستی با درد مردم آشنا شویم؛ بنابراین سبک زندگی ما باید به گونه‌ای باشد که درک کنیم محرومان چه حسی دارند. هنگامی که از عراق به منزل ما می‌آیند بسیار به مهربانی حاج حمید تاکید دارند به گونه‌ای که ایشان هرگاه به محلی برای بازدید می‌رفت از کوچک تا بزرگ را مورد احترام خود قرار می‌داد.

این همسر شهید یادآور شد: در آخرین سفری که به ایران آمده بود. چفیه‌اش سوراخ شده بود. به او سفارش کردم که شما برای انجام کارهای مستشاری به عراق رفته‌اید بیشتر از خودتان مراقبت کنید. حاج حمید گفت: «من اگر به آنجا رفته‌ام ابتدا برای دفاع از حریم اسلام و مسلمین است و دیگر اینکه باید از مرزهای خودمان دفاع کنیم. خوشبختانه اکنون دشمن را کیلومترها به عقب پس زده‌ایم.»

 

بنا به این گزارش ، در مراسم چهارمین سالگرد شهید حاج حمید تقوی‌فر از تندیس این فرمانده ایرانی شهید با حضور مجاهدان عراقی، نیروهای مقاومت اسلامی، شیوخ اهل سنت عراق و دانشجویان این کشور رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار کوله بار خوزستان ، آنچه نمود بارزی در این حرکت هست آن است که این سردار شهید در دوران دفاع مقدس ، 8 سال در مقابل رژیم بعث عراق جنگید و در این راه با دادن دو شهید و سال ها دوری از خانواده مجاهدت های کم نظیری را خلق کرد و حال که بعد از سال ها فرماندهی در عراق ، تأسیس حشد الشعبی و کمک به مردم آن کشور در مقابله با جریان های تکفیری الی الخصوص داعش در دی ماه 93 به فیض شهادت نائل آمد ، محبوب قلوب مردم عراق شده است .

سردار شهید حاج حمید تقوی فر از راویان دفاع مقدس در راهیان نور نیز بود و به نقل مسئول کمیته راهیان نور خوزستان ، برادر پور رکنی قبل از آخرین سفرش به وی گفته بودند که : فلانی یک کاروان بدید که به عنوان راوی با آنها راهیان نور بروم . که به دلیل نبود کاروان پاسخ منفی شنید . ایشان بیان داشت : می خواستم آخرین کاروان راهیان نورم را ببرم . خداحافظ دیدار به قیامت ! و این آخرین مکالمه حاج حمید و مسئول کمیته راویان دفاع مقدس استان خوزستان بود .

 

https://khouzestan.koolebar.ir/node/731

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کپچا
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)