احام روزه مسافر در استفتائات امام خامنه ای

 احکام روزه‌ي مسافر در استفتائات مقام معظم رهبری به شرح ذیل است :
1. کسي که در ماه رمضان مسافرت مي‌کند در هر مورد که نماز را بايد شکسته بخواند نبايد روزه بگيرد، و در هر مورد که بايد نماز چهار رکعتي (تمام) بخواند، مانند مسافري که ده روز در يک محل قصد ماندن مي‌کند يا اين که مسافرت شغل اوست واجب است روزه را نيز به جا بياورد.(مگر در مواردي که استثنا شده است).
2. هرگاه روزه‌دار بعد از ظهر مسافرت نمايد بايد روزه‌ي خود را تمام کند، اما اگر پيش از ظهر مسافرت نمايد روزه‌اش باطل است، ولي قبل از آن که به حد ترخص برسد نمي‌تواند روزه را افطار کند و اگر پيش از آن افطار کند بنابر احتياط کفاره‌ي (افطار عمدي روزه‌ي ماه رمضان) بر او واجب است. البته اگر از حکم مسأله غافل بوده کفاره ندارد.
3. هرگاه مسافر پيش از ظهر وارد وطن شود يا به جايي برسد که قصد ده روز توقف دارد، چنانچه کاري که روزه را باطل مي‌کند انجام نداده باشد بايد روزه بگيرد و اگر انجام داده بايد بعداً قضا کند، ولي اگر بعد از ظهر وارد شود نمي‌تواند روزه بگيرد.
4. مسافرت در ماه رمضان هر چند براي فرار از روزه باشد جايز است. البته بهتر است به سفر نرود مگر اين که سفر براي کار نيکو يا لازمي باشد.
 يک نکته در ارتباط با روزه‌ي مسافر
 مسافري که تصميم به اعتکاف در مسجد الحرام دارد اگر قصد اقامت ده روز در مکه‌ي مکرمه نمايد و يا نذر کرده باشد که در سفر روزه بگيرد بر او واجب است بعد از اين که دو روز روزه گرفت، اعتکاف خود را با روزه‌ي روز سوم کامل کند، ولي اگر قصد اقامت و يا نذر روزه در سفر نکرده باشد، روزه‌ي او در سفر صحيح نيست و با عدم صحتِ روزه، اعتکاف هم صحيح نيست.
 

https://khouzestan.koolebar.ir/node/92

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
کپچا
اگر شما یک بازدید کننده انسانی هستید و یک ربات نیستید به چالش و آزمون زیر پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)